Skip to content Skip to footer

Ako sa líši rozklad papierovej slamky od plastovej?

Kedysi bola dlhotrvácnosť plastov ich veľkou výhodou. Najmä preto začali ľudia tento materiál používať na tvorbu viacerých produktov. Dnes nad týmto aspektom premýšľame skôr negatívne, pretože sme zistili, ako zle vplýva na životné prostredie. Ľudia tak začali hľadať ekologickejšie varianty produktov, ktoré chránia našu planétu.

Ak plast po vyhodení nejde na recykláciu, poneviera sa na svete niekoľko rokov. Plastové slamky končia na plážach alebo v mori, preto Európska únia vydala zákon, ktorým zakazuje výrobu a predaj jednorazových plastov. Jedna plastová slamka sa totiž rozkladá až neuveriteľných 200 rokov.

Ako je na tom jej ekologickejšia varianta – papierová slamka? 

Priebeh rozkladu papierovej slamky 

Papier sa pôsobením síl z vonkajšieho prostredia začne rozmáčať a olupovať, čím sa rozpadne na menšie kúsky. Následne sa papier zmieša s rastlinnými a živočíšnymi zvyškami. V poslednej fáze rozkladu papierovej slamky prebieha bakteriálny rozklad zmesi a proces kompostácie. Výsledným produktom je zrelý kompost, ktorý slúži ako výborný zdroj živín pre rastliny. Na rozdiel od papierových slamiek sa plastové nikdy úplne nerozložia. Rozklad plastov je dlhotrvajúci proces, ktorý končí v rozklade materiálu na drobné častice, tzv. mikroplasty, ktoré škodia ako zvieratám, tak aj ľuďom.

Nie každá papierová slamka sa vo vode hneď rozmočí

Papierové slamky INIPEX sú vytvorené modernou technológiou, ktorá nám umožňuje  vyrábať milión slamiek každý deň. Neznamená to však, že tým naše produkty strácajú na kvalite. Na výrobu slamiek využívame papier najvyššej kvality od renomovaných výrobcov z Nemecka a Švédska. Papierové slamky vyrábame v trojvrstvových a štvorvrstvových prevedeniach podľa vašich požiadaviek. 

Trojvrstvové papierové slamky vydržia v nápoji 60 minút, pričom štvorvrstvové papierové slamky sú hrubšie, pevnejšie, ale odolnejšie. Vďaka tomu sa nemusíte strachovať, že by sa vo vašich drinkoch po chvíli rozpili.